Бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Мэргэжил" ООД-ын хураангуй. Бэлтгэл бүлгийн GCD-ийн хураангуй "Бүх ажил сайн байна" Харилцааны тоглоом "Сайн уу гэж хэлье"

Танин мэдэхүйн хөгжлийн дагуу

Бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй
"Бүх ажил сайн - өөрийн үзэмжээр сонго" сэдвээр

Зорилтот: Хүүхдүүдэд ирээдүйн мэргэжлийнхээ талаар богино өгүүллэг бичих, бүрэн өгүүлбэрийг зөв зохиохыг үргэлжлүүлэн заа. Танил яруу найрагч, зохиолчид, тэдний бичсэн бүтээлийн талаархи мэдлэгийг тодруулах. Тодорхой мэргэжилд шаардлагатай зарим мэргэжил, тоног төхөөрөмжийн талаар хүүхдүүдэд сануул.

Урьдчилсан ажил: Маяковскийн бүтээлүүдтэй танилцах, "Миний ирээдүйн мэргэжил" зураг.

Хичээлийн явц:

1. Урам зориг: Мэдэхгүй байна.

мэдэхгүй:- Сайн уу, Наталья Ивановна! Чи бол цэцэрлэгийн хамгийн чухал хүн, би үргэлж тантай хамгийн түрүүнд мэндлэх болно.

Наталья Ивановна:- Сайн байна уу гэж хэлэх нь сайхан хэрэг, эелдэг, гэхдээ би цэцэрлэгийн дарга биш.

мэдэхгүй:-Яагаад? Энэ бол цэцэрлэг, энд багш нар ажилладаг, гол нь тэд.

Наталья Ивановна:- Энд зөвхөн багш нар ажилладаггүй, өөр олон мэргэжил байдаг. Залуус аа, мэдэхгүйд хэлээрэй. Өглөөний цайны дараа бид мэргэжлийн тухай яриагаа үргэлжлүүлнэ.

2. -Мэргэжлийн тухай яриагаа үргэлжлүүлэхээр шийдсэн. Би яруу найрагч, зохиолчдын хөргийг дэлгэн тавьсан. Тэд танд танил юм. Та хэнийг таньсан бэ? Тийм ээ, Корней Иванович Чуковский байна. Түүний бүтээлүүдийг нэрлэ. - Энэ бол A.S-ийн хөрөг юм. Пушкин. Түүний бүтээлүүдийг хэн санаж байна вэ? -Н.Н-ын хөрөг бас бий. Носова. Бид ямар үлгэр уншсан бэ? - Энэ бол В.В.Маяковскийн хөрөг. Түүний бүтээлүүдийг нэрлэ. Та бид хоёр “Хэн байх вэ?” шүлгийг уншсан. Зохиолч ямар мэргэжлийн талаар ярьдаг вэ?

Одоо бид чамтай тоглох болно. Тоглоомыг "Хэнд хэрэгтэй вэ?" Би багажийг хайрцагнаас нь гаргахад чи юу болохыг, хэнд хэрэгтэйг хэлнэ.

Багш хайрцагнаас шохой, сойз, хадаас, бүтээгдэхүүн, утас, жин, хүүхэлдэй, үс хатаагч, чийдэн, тооны машин, жолооны хүрд зэргийг гаргаж авдаг.

3. -Та нарын олонх нь аль хэдийн мэргэжлээ сонгож, зураг зурсан байдаг. Та одоо тэдний талаар ярих болно. Та ярих ёстой:

  1. Та юу болохыг хүсч байна вэ?
  2. Та яагаад энэ мэргэжилд дуртай вэ?
  3. Та юу хийх вэ?

Хүүхдийн үлгэр, тэмдэглэлийн дэвтэрт бичих.

ҮГҮЙ. Паштакова,

багш

MBDOU

"Нар" 41-р цэцэрлэг

Белово хотын хосолсон үзэмж"

Нэгдсэн хичээлийн хураангуй

бэлтгэл бүлэгт

"Бүх ажил сайн - өөрийн үзэмжээр сонго"

Зорилтот: Төрөл бүрийн мэргэжилтэй хүмүүсийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг системчлэх.

Хөтөлбөрийн даалгавар : Хүүхдүүдэд мэргэжлийг тодорхойлолтоор нь тодорхойлох, "мэргэжил" гэсэн ерөнхий үгийг ашиглахыг үргэлжлүүлэн заах.

Хөгжлийн: Үгийн сангаа үргэлжлүүлэн тэлэх; Илэрхий яриаг хөгжүүлэх, өгүүлбэрийг үг хэллэгээр зөв зохиох чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын: Хүүхдэд бие биедээ найрсаг хандах, хариуцлагатай хандах, янз бүрийн мэргэжилтэй хүмүүсийг хүндэтгэх.

Боловсролын чиглэлүүд:

"Танин мэдэхүй" -дүрслэх үлгэр ашиглан хүмүүсийн мэргэжлийг тодорхойлоход хүүхдүүдэд заах.

"Зөгнөлт зохиол" - хүүхдийн ой санамж, яруу найргийг илэрхийлэх, үлгэрийн баатруудыг таних чадварыг хөгжүүлэх.

"Аюулгүй байдал"- аюултай объекттой зөв харьцах талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.

"Хөгжим"- хөгжимд дурлахыг үргэлжлүүлэх.

Анхаар! Анхаар! Өнөөдөр "Солнышко" сургуулийн бэлтгэл бүлэгт тоглоом тоглож байна: юу вэ? Хаана? Хэзээ? Үлгэрийн баатрууд мэргэжилтнүүдийн эсрэг тоглоно.

Би хүүхдүүдийг медаль зүүж, тоглоомын талбайгаас цааш явахыг урьж байна. таны нэрийг дуудаж байна.

Гэхдээ тоглоомын эхэнд би хүүхдүүдээс "Та ямар мэргэжил мэддэг вэ?" Гэсэн асуултанд хариулахыг хүсдэг.

Оройг эргүүлэх эрхийг олгосон хүүхдийн нэр

Cockerel - Алтан сам - шинжээчдийн эсрэг тоглодог (Багш дугтуйг нээж, даалгаврыг уншина)

Мэргэжлийн талаархи оньсого:

$11. Хүрзээр цас тармуур, шүүрээр цас шүүрдэг. Залуус үүнийг хэн цэвэр байлгадагийг таасан уу? (гудамж цэвэрлэгч)

$12. Хэрэв дөл асгарч байвал утаа нь багана руу цутгаж байна. "Тэг-нэг" - бид залгана, бид түүнийг тусламж дуудах болно (гал сөнөөгч)

$13. Тэрээр комбинезон өмсөж, жаазыг чадварлаг зурдаг. Таазыг цайруулж, засвар хийхэд тусалсан. (зураач)

$14. Өвчин эмгэгийн өдрүүдэд хэн хамгийн ашигтай, биднийг бүх өвчнөөс эдгээдэг вэ? (эмч)

$15. Бид хүүхдүүдийг уншиж, бичиж, байгальд хайртай, ахмад настнуудаа хүндэтгэдэг (багш)

Мэргэжилтнүүд даалгаврыг амжилттай биелүүлж, бидний оноог...1:0-ээр мэргэжилтнүүдийн талд хийлээ.

Хөгжим сонсогдож, дараагийн хүүхэд оройг эргүүлнэ. Сум нь салбар руу чиглэнэ...

Бяцхан Улаан малгайт мэргэжилтнүүдийн эсрэг тоглодог

Ийм хүн ямар мэргэжилтэй байж болохыг хэлж өгөөч

D/тоглоом "Үгийг сонго" "

Мэдрэмжтэй барилгачин Зоригтой гал сөнөөгч, нисгэгч

Хайрт багш хатуу цагдаа

Анхааралтай жолооч, цэвэрч нямбай эмч

Мэдлэгтэй багш Хөгжилтэй алиалагч

Сайхан залуус даалгавраа биелүүлж, оноо 2:0 болов

сум нь дараагийн салбар руу чиглэнэ...

Винни Пух, Пиглет нар шинжээчдийн эсрэг тоглодог

Би ойр ойрхон очиж, нэг зүйлийг гартаа барьдаг. Аль нь вэ? (Бөмбөлөг)Миний бөмбөлөг дээр үе бичигдсэн байна, тэр үенүүдээс үг зохиож үзээд тэнд ямар мэргэжилтэй хүмүүс ажилладаг вэ? (цэцэрлэг)

Мэргэжилтнүүд даалгавраа амжилттай гүйцэтгэсэн бөгөөд бидний оноо... 3:0-ээр шинжээчдийн талд гарсан.

Знайка мэргэжилтнүүдийн эсрэг тоглодог

Би маш их уншдаг, ном сэтгүүлд дуртай, хүүхдүүдээсээ дараах асуултуудад хариулахыг хүсч байна уу? Тэд ажлын тухай зүйр цэцэн үг мэддэг үү?

Сайн байна, шинжээчид, та дахин даалгавраа биелүүлж, оноо ... 4: 0 боллоо

Гадна тоглоом "Энэ зүйл хэнд хэрэгтэй вэ?" (Заагч, саваа, ном, жолооны хүрд)

Хүүхдүүд оройг дахин эргүүлж, сум нь хар хайрцаг руу чиглэнэ. (багшийн асуусан асуулт)

Бодоод, хэлээрэй: Ямар хэрэгсэлтэй болгоомжтой харьцах ёстой вэ, яагаад? (сүх, хүрз, хайч, зүү, оёдлын машин)

Блиц судалгаа: үнэн зөв, бүрэн хариулт өгнө үү

Хүмүүсийг хэн эдгээдэг вэ?

Зургийг хэн зурдаг вэ?

Хүүхдүүдэд хэн заадаг вэ?

Хөгжмийг хэн зохиодог вэ?

Хэн хөлбөмбөг тоглодог вэ?

Цайны газарт хэн хоол хийдэг вэ?

Хотын дэг журмыг хэн сахидаг вэ?

Шүлэг: -Олон янзын мэргэжил байдаг.

Мөн бид бүгдийг нь тоолж чадахгүй.

Бид хэн байх нь хамаагүй

Ажилдаа дуртай байхад л хангалттай.

Шинжилгээ:Сайн байна уу, хүүхдүүд ээ, тэд томчуудын ажлын талаар, тэдний мэргэжлийн талаар, тэдний ажилд шаардлагатай зүйлсийн талаар маш их ярьсан. Одоо над дээр ирээд тоглоомын шагналаа аваарай.

Яриа хөгжүүлэх шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Бүх ажил сайн байна. тогооч"
сургуулийн өмнөх бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан.

Миначетдинова Гульназ Мансуровна, Чуваш улсын Новочебоксарск хотын MBDOU “Журавлёнок” 22 дугаар цэцэрлэгийн ахлах багш.
Ажлын байрны тодорхойлолт:
Яриа хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй “Бүх ажил сайн. Күүк" сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын багш нарт зориулагдсан болно. "Хэл ярианы хөгжил" боловсролын чиглэлээр шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй нь бэлтгэл сургуулийн бүлэгт (6-7 насны хүүхдүүд) ашиглахад зориулагдсан болно. Үргэлжлэх хугацаа: 25-30 минут.
Зорилтот:Төрөл бүрийн мэргэжлийг сонирхох чадварыг хөгжүүлэх.
Даалгаварууд:Насанд хүрэгчдийн ажил, тогоочийн мэргэжил, тэдний ажлын нийгэмд үзүүлэх ач холбогдлын талаархи санаа бодлыг үргэлжлүүлэн өргөжүүл.
Тогоочийн ажлын үйлдлийг таньж, нэрлэж сур: тогооч, буцалгана, шарсан, нэрэх.
Ярианы харилцан яриа, монолог хэлбэрийг сайжруулах, нэр үгийг үйл үг, хүйс, тоо, тохиолдлын үгтэй уялдуулах чадварыг сайжруулах.
Төлөвлөгөөний дагуу хүүхдүүдийн үлгэр бичих чадварыг бэхжүүлэх.
Хүүхдүүдийн алсын харааг үргэлжлүүлэн өргөжүүлж, хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүлэх, хөдөлмөрч хүмүүст хүндэтгэлтэй хандах.
Тайлбар толь бичгийн ажил:тогооч, хоол хийх, гал тогоо, аяга таваг хийх.
Зорилтот үзэгчид:сургуулийн бэлтгэл бүлгийн хүүхдүүд (6-7 нас).
Ашиг тус:хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, хоол хүнс, аяга таваг дүрсэлсэн зураг, слайд дээрх Данногийн дүрс.
Явц:
Сурган хүмүүжүүлэгч:Өнөөдөр бид цэцэрлэгт ажилладаг хүний ​​мэргэжил, оньсого тааварлавал яг хэнийг олж мэдэх талаар ярилцах болно.
Анхааралтай сонс.
1. Оньсого тааварлаарай:
Хэн ийм амттай болохыг надад хэлээч
Байцааны шөл бэлтгэдэг
Үнэртэй котлетууд,
Салат, винегрет,
Бүх өглөөний цай, өдрийн хоол уу? Хариулт: тогооч
Хүүхдүүдийн хариулт.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь зөв, энэ бол тогооч.
2. Оньсого хэлэх.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Оньсого тааж, тогоочийн өдөр бүр танд зориулж бэлддэг гол хоолыг олж мэдээрэй.
Багш оньсого асуудаг.
1. Тэд үүнийг үр тарианаас чанаж болгосон,
Давсалсан, амттай болгосон.
Хөөе, манай халбага хаана байна?
Өглөөний цайнд маш амттай... (будаа)
2. Сонгино, байцаа, төмс,
Хэдэн өөр хүнсний ногоо.
Тэднийг хайруулын тавган дээрээс хай.
Энэ бол... (байцааны шөл)
Хүүхдүүдийн хариулт.
Сурган хүмүүжүүлэгч:Сайн байна уу залуусаа, та бүх оньсого тааварлалаа.
Тогооч гэж хэн бэ, юу хийдэг, хэний төлөө ажилладаг гэдгийг та мэднэ.
Гэхдээ миний найз Данно бас тогооч болохоор шийдсэн, зөвхөн тэр тогоочийн мэргэжлийг маш бага мэддэг. Та түүнд тогоочийн мэргэжлийн талаар илүү ихийг мэдэж, сонирхсон асуултад нь хариулт авахад нь туслах уу?
2. “Түүх зохио”
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тогоочийн мэргэжлийн талаар та Данно-д хэлж чадах юу мэддэг вэ? Бяцхан төлөвлөгөөний дагуу мэддэг бүхнээ хэлье.
1.Тогооч гэж хэн бэ, 2.Тэр хаана ажилладаг вэ? 3. Тогооч юу хийдэг вэ? 4. Ажилд ямар багаж хэрэгсэл, тоног төхөөрөмж хэрэгтэй вэ? 5.Тогооч ямар хувцас өмсдөг вэ? 6.Түүний ажил хэнд ашигтай вэ, яагаад тогоочийн мэргэжил чухал вэ?
Хүүхдүүдийн хариулт.
3. “Өгүүлбэрээ дуусга”
Сурган хүмүүжүүлэгч:Тогооч ямар хоол хийж чаддагийг мэдэхгүй. Миний хэлж эхлэх өгүүлбэрийг дуусга, тэгвэл Данно тогооч гал тогооны өрөөнд хийж болох аяга тавагны талаар мэдэх болно.
"Тогооч жижиглэсэн ..." (хүнсний ногоо)
"Тогооч жижиглэсэн ..." (байцаа)
"Тогооч чанасан..." (төмс)
"Тогооч шарсан..." (котлет)
“Тогооч давс нэмсэн...” (шөл)
"Тогооч исгэж ..." (цай)
"Тогооч чанасан..." (будаа)
Хүүхдүүдийн хариулт.
4. "Юу дутуу байна"
Сурган хүмүүжүүлэгч:Үдийн хоолоо өөрөө хийхээр шийдсэн ч зарим аяганд юу хийхээ мартжээ. Туслаач, надад хэлээч.
Мэдэхгүй компот бэлтгэдэг: элсэн чихэр, алим ба (ус)
Мэдэхгүй давс, цөцгий, ... (өргөст хэмх, улаан лооль, сонгино) бүхий салат бэлтгэдэг.
Мэдэхгүй гоймон бэлтгэдэг: ус, давс, (гоймон)
Хүүхдүүдийн хариулт.
5. Хурууны гимнастик. "Бид компот хийх болно" дасгал.
Бид компот хийх болно
Та маш их жимс хэрэгтэй. Энд: (зүүн алгаа шанага шиг барьж, баруун гарынхаа долоовор хуруугаар хутгана) Алимыг жижиглэе.
Бид лийрийг цавчих болно
Нимбэгний шүүсийг шахаж ав
Чавга, элсэн чихэр тавьцгаая. (Эрхий хуруунаас эхлээд хуруугаа нэг нэгээр нь нугалах)
Бид хоол хийж, компот хоол хийдэг
Шударга хүмүүстэй харьцъя. ("хутгах" хөдөлгөөнийг дуурайлган хийх)
6. “Зургийг ол”
Сурган хүмүүжүүлэгч:Мэдэхгүй аяга тавагны зураг авчирсан ч юунд зориулагдсан болохыг мэдэхгүй. Түүнийг ойлгоход нь тусалцгаая. Зурган дээрээс миний асуултын хариултыг олохыг хичээгээрэй.
(багш асуулт асууж, хүүхдүүд зураг олдог - хариулт, харгалзах объектын дүрс).
Энэ нь юугаар таслагдах вэ? (хутгатай)
Энэ нь юуг тасалдаг вэ? (самбар дээр)
Үүнийг юунд чанаж болгосон бэ? (саванд)
Энэ нь юунд исгэж байна вэ? (цайны саванд)
Тэд юу асгаж байна вэ? (шанаг)
7. “Аваг хоолыг нэрлэ”
Сурган хүмүүжүүлэгч:Мэдэхгүй, аяга таваг сонгоход хэцүү байх болно. Түүнд таваг бэлтгэж, ширээн дээр үйлчлэхийн тулд ямар төрлийн сав суулга авах шаардлагатайг хэлээрэй.
Котлет (хайруулын таваг, таваг)
Шөл (сав, таваг)
Компот (сав, аяга)
Салат (аяга, салат аяга)
Гоймон (тогоо, таваг)
Цай (данх, аяга)
Хүүхдүүдийн хариулт.
8. "Юу болсон бэ?"
Сурган хүмүүжүүлэгч:Мэдэхгүй, яарч байна, бүх зүйлийг хурдан хийхийг хүсдэг. Тэр яарч, буруу зүйл хийдэг. Түүний хаана буруу байгааг тааварлаж байна уу?
Шөлний хувьд би лууван, гоймон, сонгино хальсалж (алдаа - гоймон)
Чанасан котлетууд (алдаа - котлетууд шарсан)
Шарсан шөл (алдаа - шөл буцалгаж байна)
Хүүхдүүдийн хариулт.
9. “Нэг бол олон”
Сурган хүмүүжүүлэгч:Мэдэхгүй олон найзтай, тэр хүн болгонтой харьцаж, хооллож, хүн болгонд хоол хийж өгөхийг хүсдэг, та үүнийг ганцаарчлан хийж чадахгүй, танд маш их зүйл хэрэгтэй. Бид туслах болно, бид танд юу нь маш их, юу нь нэг юмуу нэг гэдгийг хэлэх болно.
нэг котлет ба, олон...(котлет)
нэг өргөст хэмх, гэхдээ олон ... (өргөст хэмх)
нэг бялуу, гэхдээ олон ... (бялуу)
нэг бяслагны бялуу, гэхдээ олон ... (бяслагтай бялуу)
10. Дүгнэж байна.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Dunno-д тусалсан залуустаа баярлалаа. Одоо тэр санах болно: тогооч юу хийдэг вэ? (Тогооч хоол бэлддэг) Тогооч хоол хийхэд юу хэрэгтэй вэ? (Сав суулга), тогооч хэнд зориулж хоол хийдэг вэ? (Хүмүүсийн хувьд).

Зорилтот: Хүүхдүүдэд ирээдүйн мэргэжлийнхээ талаар богино өгүүллэг бичих, бүрэн өгүүлбэрийг зөв зохиохыг үргэлжлүүлэн заа. Танил яруу найрагчид, зохиолчид, тэдний бичсэн бүтээлийн талаархи мэдлэгийг тодруулах. Тодорхой мэргэжилд шаардлагатай зарим мэргэжил, тоног төхөөрөмжийн талаар хүүхдүүдэд сануул.

Урьдчилсан ажил: Маяковскийн бүтээлүүдтэй танилцах, "Миний ирээдүйн мэргэжил" зураг.

Хичээлийн явц:

1. Урам зориг: Мэдэхгүй байна.

мэдэхгүй:- Сайн уу, (багшийн нэр)! Чи бол цэцэрлэгийн хамгийн чухал хүн, би үргэлж тантай хамгийн түрүүнд мэндлэх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Сайн байна уу гэж хэлэх нь сайхан ажил, эелдэг, гэхдээ би цэцэрлэгийн дарга биш.

мэдэхгүй: -Яагаад? Энэ бол цэцэрлэг, энд багш нар ажилладаг, гол нь тэд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Энд зөвхөн багш нар ажилладаггүй, өөр олон мэргэжил байдаг. Залуус аа, мэдэхгүйд хэлээрэй. Өглөөний цайны дараа бид мэргэжлийн тухай яриагаа үргэлжлүүлнэ.

2. -Мэргэжлийн тухай яриагаа үргэлжлүүлэхээр шийдсэн. Би яруу найрагч, зохиолчдын хөргийг дэлгэн тавьсан. Тэд танд танил юм. Та хэнийг таньсан бэ? Тийм ээ, Корней Иванович Чуковский байна. Түүний бүтээлүүдийг нэрлэ. - Энэ бол A.S-ийн хөрөг юм. Пушкин. Түүний бүтээлүүдийг хэн санаж байна вэ? -Н.Н-ын хөрөг бас бий. Носова. Бид ямар үлгэр уншсан бэ? - Энэ бол В.В.Маяковскийн хөрөг. Түүний бүтээлүүдийг нэрлэ. Та бид хоёр “Хэн байх вэ?” шүлгийг уншсан. Зохиолч ямар мэргэжлийн талаар ярьдаг вэ?

Одоо бид чамтай тоглох болно. Тоглоомыг "Хэнд хэрэгтэй вэ?" Би багажийг хайрцагнаас нь гаргахад чи юу болохыг, хэнд хэрэгтэйг хэлнэ.

Багш хайрцагнаас шохой, сойз, хадаас, бүтээгдэхүүн, утас, жин, хүүхэлдэй, үс хатаагч, чийдэн, тооны машин, жолооны хүрд зэргийг гаргаж авдаг.

3. -Та нарын олонх нь аль хэдийн мэргэжлээ сонгож, зураг зурсан байдаг. Та одоо тэдний талаар ярих болно. Та ярих ёстой:

    Та юу болохыг хүсч байна вэ?

    Та яагаад энэ мэргэжилд дуртай вэ?

    Та юу хийх вэ?

Хүүхдийн үлгэр, тэмдэглэлийн дэвтэрт бичих.

Бэлтгэл бүлгийн хичээлийн хураангуй

"Бүх ажил сайн - өөрийн үзэмжээр сонго" сэдвээр

Зорилго: хүүхдүүдэд ирээдүйн мэргэжлийнхээ талаар богино өгүүллэг бичих, бүрэн өгүүлбэрийг зөв бүтээхийг үргэлжлүүлэн заах. Танил яруу найрагчид, зохиолчид, тэдний бичсэн бүтээлийн талаархи мэдлэгийг тодруулах. Тодорхой мэргэжилд шаардлагатай зарим мэргэжил, тоног төхөөрөмжийн талаар хүүхдүүдэд сануул.

Урьдчилсан ажил: Маяковскийн бүтээлүүдтэй танилцах, "Миний ирээдүйн мэргэжил" зураг.

Хичээлийн явц:

1. Урам зориг: Мэдэхгүй байна.

Мэдэхгүй: - Сайн уу, Наталья Ивановна! Чи бол цэцэрлэгийн хамгийн чухал хүн, би үргэлж тантай хамгийн түрүүнд мэндлэх болно.

Наталья Ивановна: - Сайн байна уу гэж хэлэх нь сайхан ажил, эелдэг, гэхдээ би цэцэрлэгийн дарга биш.

Мэдэхгүй: - Яагаад? Энэ бол цэцэрлэг, энд багш нар ажилладаг, гол нь тэд.

Наталья Ивановна: - Цэцэрлэгт зөвхөн багш нар ажилладаггүй, энд өөр олон мэргэжил бий. Залуус аа, мэдэхгүйд хэлээрэй. Өглөөний цайны дараа бид мэргэжлийн тухай яриагаа үргэлжлүүлнэ.

2. -Мэргэжлийн тухай яриагаа үргэлжлүүлэхээр шийдлээ. Би яруу найрагч, зохиолчдын хөргийг дэлгэн тавьсан. Тэд танд танил юм. Та хэнийг таньсан бэ? Тийм ээ, Корней Иванович Чуковский байна. Түүний бүтээлүүдийг нэрлэ. - Энэ бол A.S-ийн хөрөг юм. Пушкин. Түүний бүтээлүүдийг хэн санаж байна вэ? -Н.Н-ын хөрөг бас бий. Носова. Бид ямар үлгэр уншсан бэ? - Энэ бол В.В.Маяковскийн хөрөг. Түүний бүтээлүүдийг нэрлэ. Та бид хоёр “Хэн байх вэ?” шүлгийг уншсан. Зохиолч ямар мэргэжлийн талаар ярьдаг вэ?

Одоо бид чамтай тоглох болно. Тоглоомыг "Хэнд хэрэгтэй вэ?" Би багажийг хайрцагнаас нь гаргахад чи юу болохыг, хэнд хэрэгтэйг хэлнэ.

Багш хайрцагнаас шохой, сойз, хадаас, бүтээгдэхүүн, утас, жин, хүүхэлдэй, үс хатаагч, чийдэн, тооны машин, жолооны хүрд зэргийг гаргаж авдаг.

3. - Та бүхний олонх нь аль хэдийн мэргэжлээ сонгож, зураг зурсан байдаг. Та одоо тэдний талаар ярих болно. Та ярих ёстой:

1. Та ямар болмоор байна вэ?

2.Та яагаад энэ мэргэжилд дуртай байдаг вэ?

3. Та юу хийх вэ?

Хүүхдийн үлгэр, тэмдэглэлийн дэвтэрт бичих.